Jak wybrać łapki do pływania?

Łapki do pływania to świetny sprzęt, który pozwoli ci urozmaicić trening, poprawić technikę i wzmocnić górne partie mięśni. Istnieje jednak kilka rodzajów łapek - zobacz, po które z nich sięgać na początku przygody z pływaniem, a po które jako doświadczony pływak. Jakie są rodzaje i czym się różnią?

Rodzaje łapek pływackich

Kluczem przy wyborze jest to, co chcesz z nimi robić na basenie i do czego je potrzebujesz. Czy głównym celem jest wzmocnienie uderzenia? A może potrzebujesz lepiej poczuć wodę lub po prostu urozmaicić trening? Rozróżniamy klasyczne łapki oporowe, z uchwytem na palce, wiosełka treningowe anipaddles lub rękawice pływackie. Łapki można wykorzystać podczas pływania jakimkolwiek stylem - motylkiem, stylem grzbietowym, stylem klasycznym i kraulem.
 

Jaki rozmiar łapek wybrać?

Rozmiar łapek pływackich decyduje o wielkości oporu, czyli im większe łapki, tym większy opór i tym więcej wysiłku trzeba włożyć, aby poruszać się w wodzie. Łapy z otworami nie tylko pomagają zmniejszyć opór wody, ale także poprawiają czucie wody, a woda łatwiej opływa wokół łapki. Dla początkujących, którzy dopiero zapoznają się z wiosełkami, zalecamy te z dużą ilością otworów i nie większe niż 10% wielkości dłoni. W ten sposób wzmocnisz swoje pociągnięcie, ale jednocześnie nie zaszkodzisz swojej technice ani sobie. Bardziej doświadczeni pływacy wybierają łapki, które są większe. Ich rozmiar należy więc dobrać do poziomu i doświadczenia pływaka.
 
 

Pływackie łapki oporowe dla początkujących

Ten rodzaj łapek jest najbardziej popularny i najczęściej używany. Różnią się od siebie rozmiarem, kształtem i sposobem mocowania do dłoni. Ich zastosowanie i zalecenia są zawsze opisane u konkretnych wiosełek. Ich celem jest przede wszystkim wzmocnienie kończyn górnych. Początkujący pływacy powinni wybierać łapki oporowe, które są bardziej wyprofilowane, mają więcej otworów przepuszczających wodę i są mniejsze. Łapki dla początkujących nie powinny wystawać więcej niż 10% poza dłoń. Tego typu wiosełka stawiają mniejszy opór, mniej obciążają stawy i wymagają użycia mniejszej siły. Bardzo popularne wiosełka oporowe dla początkujących to niedrogie Mad Wave Paddle lub BornToSwim Aqua Tech.
 

Łopatki oporowe dla zaawansowanych pływaków

Pływasz już od jakiegoś czasu, a łapki nie są dla ciebie niczym nowym? Czujesz, że chcesz przejść na wyższy poziom? W takim przypadku możesz już teraz poszukać łapek o większej i prostszej powierzchni. Możemy również wybrać takie, które mają więcej opcji wiązania gumek, pozostawiając je tylko na palcach, a tym samym ewentualnie zwiększając poziom trudności. Do wyboru są Arena Vortex, Michael Phelps Strength Paddle lub Tyr Catalyst Stroke Training Paddles. Ponieważ jesteś już przyzwyczajony do wiosełek i często pływasz, możesz włączyć je do swojego treningu znacznie częściej przy dłuższych seriach. Należy tylko uważać na przeciążenie ramion.
 

Finger Paddles (Łapki z uchwytem na palce)

Łapki z uchwytem na palce mają mniejszy rozmiar, zakłada się je tylko na palce i są przeznaczone głównie do ćwiczeń rozwijających wyczucie wody tzw. sculling. Łapki na palce są odpowiednie dla początkujących, ponieważ ich rozmiar i kształt nie wymaga użycia dużej siły. Można wykorzystać podczas pływania jakimkolwiek stylem - motylkiem, stylem grzbietowym, stylem klasycznym i kraulem. Popularny model to Speedo finger paddle.
 

Rodzaje wiązań łapek pływackich

Nie każdy rodzaj łapki ma różne opcje mocowania, ale jeśli masz pod ręką taki który to umożliwia, możesz wypróbować, które wiązanie będzie dla ciebie najwygodniejsze. Istnieją różne opcje wiązania łapek, a jeśli jesteś zainteresowany różnymi sposobami przymocowania, wypróbuj kilka naszych wskazówek.
 

 

Antipaddle 

W przeciwieństwie do tradycyjnych łapek pływackich, antipaddle od MadWave zmniejszają opór dłoni w wodzie. Pomagają poprawić technikę pociągnięć. Podczas ich używania dłoń szuka optymalnej pozycji do pociągnięcia, a łapki wymuszają większe wykorzystanie siły przedramienia. Ich powierzchnia jest zakrzywiona, czasem aż po sam czubek. Łapki te nie są często wykorzystywane i zwykle są używane tylko przez krótki czas podczas treningu.
 
 

Rękawiczki neoprenowe do pływania

Rękawiczki do pływania (aqua gloves) są używane głównie do aqua aerobiku. W mniejszym stopniu nadają się również do pływania, ale są mniej powszechne. Wykonane są z miękkiego neoprenu a między palcami tworzą błony pływackie, które zwiększają opór dłoni w wodzie.
 

Jak często używać łapek do pływania?

Najważniejszą rzeczą jest przyzwyczajenie się do łapek, nauczenie się czucia pociągnięcia i używania większej siły. Pływanie z łapkami zdecydowanie nie powinno zajmować więcej niż 20% całej sesji treningowej. Ponieważ jest to coś nowego i bardziej forsownego, dobrze byłoby uwzględnić dłuższe pływanie w fazie odpoczynku na końcu treningu. Początkujący powinni zacząć od mniejszych łapek oporowych z otworami, a następnie stopniowo przechodzić do tych większych rozmiarów, stawiających większy opór (jeżeli celem jest zwiększenie oporu).
 
 
 

WSKAZÓWKA NA ZAKOŃCZENIE:

 
Aby zwiększyć intensywność treningu, zalecamy połączenie z ósemką pływacką, którą umieszcza się między nogami, aby zapobiec kopaniu, a tym samym jeszcze bardziej uintensywnić pracę rąk.


Może Ci się również przydać