Jak wybrać bojkę do pływania?

Bojka pływacka jest świetnym i coraz bardziej popularnym akcesorium do pływania na wodach otwartych, pływania dystansowego lub hartowania. Istnieje wiele bojek pływackich i dobrym pomysłem byłoby zapoznanie się z nimi, aby wybrać tę właściwą.

 

Dlaczego warto pływać z bojką pływacką?

Bojki pływackiej należy używać przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa! Bardzo dobrze ochroni cię w przypadku nadmiernego wysiłku, a także w przypadku skurczów. Możesz łatwo się o nią oprzeć i zrelaksować. Ale przede wszystkim sprawia, że jesteś bardziej widoczny dla innych pływaków lub przepływających łodzi. Używając bojki do pływania, zapewniasz sobie niezbędne bezpieczeństwo na otwartej wodzie, co może uratować ci życie.
 

Jak pływać z bojką?

Zapina się ją wokół talii za pomocą paska, który jest częścią bojki. Pasek jest do niej przywiązany, co zapewnia dużą swobodę podczas pływania. Boja pływa swobodnie za tobą i nie przeszkadza w żaden sposób, ale jednocześnie jest natychmiast dostępna w razie potrzeby.
 
 

Bojka do pływania ze schowkiem czy bez?

Bojki do pływania mogą mieć schowek lub nie. Te bez schowka są zazwyczaj tańsze i odpowiednie dla niewymagających pływaków. Taka bojka zapewnia wystarczającą widoczność i ochronę. Jest odpowiednia dla tych, którzy chcą być widoczni dla otoczenia i oprzeć się na niej w sytuacji awaryjnej. W przypadku klasycznej bojki bez miejsca do przechowywania zalecamy bojkę Swim Secure Tow.
 
Bojki ze schowkiem są odpowiednie nie tylko dla pływaków, którzy chcą pokonywać dłuższe dystanse, ale także dla odkrywców, którzy chcą przepłynąć na drugi brzeg i wrócić pieszo. Bojka ze schowkiem jest również odpowiednia dla tych, którzy boją się pozostawić swoje kosztowności bez opieki na plaży. Pływacy, którzy z niej korzystają mają kontrolę nie tylko nad swoim bezpieczeństwem, ale także nad osobistymi przedmiotami. W zależności od rozmiaru, można w niej wygodnie przechowywać klucze, klapki, ręcznik, telefon komórkowy, ubranie na zmianę, butelkę z piciem i inne potrzebne przedmioty. Najpopularniejszą bojką z wystarczająco dużą przestrzenią do przechowywania jest sprawdzony Swim Secure Dry Bag.
 
 

W jaki sposób nadmuchuje się bojkę do pływania?

Bojkę można łatwo napompować ustami, więc nie trzeba używać pompki. Większość bojek jest nadmuchiwana za pomocą zaworu jednokierunkowego, który jest następnie ściskany lub odkręcany, w ten sposób wypuszczając z niej powietrze. Warto wiedzieć, że w bojach ze schowkiem nie nadmuchuje się komory, w której umieszcza się rzeczy, ale komorę obok. W razie potrzeby można otworzyć ją podczas pływania i zabrać potrzebne rzeczy bez konieczności spuszczania powietrza. Opróżniona zmieści się wszędzie i nie zajmuje dużo miejsca.
 
 
 

Jaki rozmiar bojki powinienem wybrać?

Musimy pamiętać, że nawet te najmniejsze mogą okazać się bardzo pomocne. Im większa bojka, tym większą ma wyporność. Nie można popełnić błędu, kupując bojkę większych rozmiarów - różnica w wielkości wypuszczonej bojki nie jest tak duża. Dla kobiet rozmiar s-m (20-28l) jest zwykle wystarczający, a dla mężczyzn zalecamy l-xl (35-50l). Rozmiar bojki do pływania różni się głównie wielkością przestrzeni do przechowywania rzeczy i ogólną ładownością.
 

Bojki do zadań specjalnych

Boje ze schowkiem lub bez to nie wszystko. Istnieje wiele innych rodzajów, które znajdują swoje zastosowanie w niecodziennych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy kilka specjalnych boi do pływania, na które warto zwrócić uwagę.
 
Boja dla pływaków długodystansowych - do pływania długodystansowego najlepiej nadaje się boja Swim Secure Tow Float Elite z siatką do przechowywania przekąsek. Możesz mieć pod ręką jonowy napój, żel lub magnez i kontynuować pokonywanie kolejnych kilometrów bez długich postojów.
 
Na swimrun lub wycieczkę - Kolejną ze specjalnych bojek jest Swim Secure Wild Swim Bag, która jest bardzo popularna w wyścigach SwimRun, ale także dla wycieczkowiczów, którzy mogą sprytnie wykorzystać boję z dodatkowymi paskami na ramię jako klasyczny plecak, a następnie użyć jej jako bojki pływackiej.
 

Wskazówka na zakończenie:

 
Chociaż bojki nie są sprzętem ratunkowym, warto używać wysokiej jakości, markowych bojek pływackich z certyfikatami. Kupowanie tanich kopii może się nie opłacać.
 
Boje pływackie można porównać do pasów bezpieczeństwa w samochodzie lub kasku rowerowego. Powinny być częścią wyposażenia każdego pływaka pływającego w wodach otwartych. Nie przeszkadzają w zabawie w wodzie ani w dłuższym treningu pływackim, a posiadanie pod ręką poręcznego pomocnika nigdy nie jest złym rozwiązaniem.


Może Ci się również przydać