Jak wybrać płetwy do pływania?

Płetwy są świetnym towarzyszem jak dla początkujących, tak i doświadczonych pływaków. Urozmaicają trening, przyspieszają pływanie i pomagają w prawidłowym ułożeniu ciała w wodzie. Czy wiesz jakie płetwy wybrać, aby trening był przyjemnością, a nie męczarnią?

Rodzaje płetw do pływania

 
Płetwy mogą być krótkie lub długie, wąskie lub szerokie, miękkie lub twarde, z pełną piętą lub paskiem, spiczaste lub proste, a nawet o zupełnie oryginalnych kształtach. Kluczowe jest to, co chcesz z nimi robić na basenie i do czego są ci potrzebne.
 

Jak płetwy do pływania powinny być dopasowane?

 
Najważniejsze przy wyborze płetw jest to, aby były one dobrze dopasowane. Koniecznie muszą dobrze leżeć na stopie, nie mogą się z niej w żaden sposób zsuwać. Jeśli zginasz palce w stopie, płetwy nie powinny się od niej oddalać, muszą do niej przylegać. Jeśli kopniesz stopą w powietrzu, płetwa nie może się przemieszczać. Natomiast z przodu nie mogą uciskać. Płetwy mają z przodu otwór, który służy do odprowadzania wody, ale i na palce, które w ten sposób z niej wystają. Trzeba liczyć się z tym, że w wodzie płetwa będzie się ślizgać, dlatego warto wybrać płetwę bardziej przylegającą, ale oczywiście nie taką, która będzie uciskać. Osobom z węższą stopą zalecamy, aby płetwa była ciasna szczególnie w kostce, jednocześnie palce mogą wystawać z otworu. Lepiej skupić się na prawidłowym pływaniu z płetwami niż ciągle myśleć o tym, że mogą odpłynąć :-)
 

Płetwy z paskiem czy z pełną piętą?

 
Dla początkujących zdecydowanie polecamy pełną piętę. Siła uderzenia w płetwach z pełną piętą jest lepiej rozłożona na całą stopę, co pomaga łatwiej ją wykorzystać. Płetwy z paskiem są zazwyczaj wybierane przez pływaków, którzy mają luźniejsze kostki i są już doświadczeni. Dla osób, które mają problem ze ścięgnem Achillesa pasek może być niewygodny, dlatego powinny unikać płetw z paskiem.
 

Miękkie płetwy do pływania

 
Nadają się szczególnie dla początkujących. Miękka płetwa zapewnia płynny ruch nóg w wodzie. Nie trzeba wkładać tyle siły w kopnięcia i nie jest tak uciążliwe. Płetwy pomagają początkującym pływakom utrzymać prawidłową, poziomą pozycję w wodzie i nie powodują opadania stóp pływaka na dno. Mogą być jednak używane również przez bardziej zaawansowanych pływaków, którzy chcąc podnieść tempo muszą kopać intensywniej. Płetwy te są najczęściej stosowane na czeskich basenach, ponieważ są uniwersalne i bardzo łatwo się dopasowują. Przykładem są płetwy BornToSwim dla osób o szerszych stopach lub Aqua Sphere Microfin dla osób o wąskich stopach.
 

Twarde płetwy do pływania

 
Mają twardsze pióro, którego nie można zgiąć. W związku z tym stawiają większy opór w wodzie. Oznacza to, że musisz pracować intensywniej, ale też płyniesz szybciej. Te płetwy są odpowiednie dla bardziej zaawansowanych pływaków siłowych lub tych, którzy mają już trochę siły w nogach, ponieważ pływanie z nimi jest bardziej wymagające. Twarde płetwy do pływania są rzadziej spotykane niż miękkie. Z drugiej strony, jeśli opanujesz pływanie z tymi płetwami, w mgnieniu oka znajdziesz się na drugim końcu basenu. Płetwy Tyr Hydroblade czy Speedo Fastskin Kick fin to typowe przykłady.
 

Płetwy pływackie z długimi piórami

 
Są bardziej odpowiednie dla początkujących lub do pływania na wodach otwartych. Pomagają pływać szybciej i ułatwiają odpowiednie ułożenie ciała w wodzie oraz poprawiają elastyczność kostki pływaka. Uwaga, na basenach nie są mile widziane i może się zdarzyć, że zabronią ci ich używania. Finis Long Floating Fins to przykład płetwy z długimi piórami.
 

Specjalne płetwy do pływania

 
Niektóre płetwy mają specjalne kształty i służą do różnych celów. Na przykład płetwy Finis Positive Drive są przystosowane do wszystkich stylów pływackich, w tym również do pływania żabką. Dzięki temu, że są rozbudowane wokół całej stopy, a nie tylko do przodu, stopa może pracować również w stylu klasycznym.
 
Również płetwy Aqua Sphere Alpha Fins zachwycają swoim kształtem, który jest asymetryczny i bardziej hydrodynamiczny, co pozwala na bardziej naturalny ruch stopy, dodatkowo wykonane są z piankowego materiału, który unosi się na wodzie i jest lżejszy. Płetwy unoszą się też na powierzchni, więc nie można ich utopić :-).
 
 

Jak pływać z płetwami?

 
Z płetwami można pływać wszystkimi stylami oprócz klasycznego. Żabką nie da się pływać z płetwami, możesz oczywiście spróbować, ale niczego nie osiągniesz! :-) Z płetwami możesz trenować nogi do stylu motylkowego, grzbietu i oczywiście kraula. Zaleca się łączenie pływania z płetwami z innymi pomocami pływackimi, szczególnie z deską do pływania lub łapkami.
 

Porada na zakończenie!

 
Płetwy zakłada się dopiero w wodzie. O wiele trudniej jest założyć płetwy na sucho niż na mokro. Gdy są mokre, możesz bez problemu wcisnąć się w płetwy - oszczędzasz swoje siły, ale przede wszystkim przedłużasz żywotność samej płetwy. Zakładanie płetw na sucho często powoduje rozdarcie pięty, dlatego, aby służyły jak najdłużej, zalecamy ich zakładanie w wodzie. :-)
 
 
Wskazówka na zakończenie: Na koniec treningu wykonaj 200 m nogi w stylu motylkowym z deską do pływania i płetwami. Nie ma to jak porządne wzmocnienie mięśni brzucha. :-)


Może Ci się również przydać