Jak wybrać strój kąpielowy do wyścigów?

Sezon wyścigów pływackich w pełni, a to oznacza jedno. Wyścigowe stroje kąpielowe. Prawdopodobnie są one małym skarbem każdego pływaka i ostatnim elementem układanki zapewniającym dobre wyniki. Jak więc wybrać wyścigowy strój kąpielowy, na co zwrócić uwagę, a co nie jest istotne? 

Czy długość trasy odgrywa rolę w wyborze?

Jednym z najważniejszych czynników jest długość trasy, którą pływasz. Jeśli jesteś sprinterem, możesz spokojnie sięgnąć po strój z największą kompresją. Z drugiej strony, w przypadku dłuższych dystansów lub zawodników długodystansowych, lepszy będzie strój o większej elastyczności. W przypadku średnich dystansów dobrym pomysłem jest pójście na kompromis. Kobiety mogą wybierać między otwartymi i zamkniętymi plecami (zwykle używanymi przez zawodniczki pływające stylem grzbietowym). 
 

Czy materiał wyścigowego stroju kąpielowego jest w jakiś sposób specjalny?

Kolejnym czynnikiem jest materiał. Większość strojów kąpielowych jest wykonana z węglowodoru lub włókna węglowego. Ten rodzaj materiału zapewnia znaczną wodoodporność, możliwość dopasowania do ciała pływaka oraz kompresję, która jest również ważna podczas wyścigów. Każda marka ma jednak swoje własne, nieco specyficzne właściwości, dlatego dużo ważniejszy jest certyfikat FINA (kod QR z tyłu stroju pływackiego). Gwarantuje on, że strój kąpielowy spełnia wszystkie warunki i zasady obowiązujące podczas zawodów. Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest cena i kolor, oczywiście w celu odróżnienia go od innych.
 

https://www.swimaholic.cz/db/wysiwyg/Blog 12-2017/S217FASTSKINSMaleLZRRacerXviolet.HR.jpg

Wyścigowe stroje kąpielowe dla dzieci

Wybierając wyścigowy strój kąpielowy dla mniejszych pływaków, liczy się przede wszystkim komfort użytkowania. O ile Twoje dziecko nie ściga się w każdy weekend i nie jeździ na różne mistrzostwa, nie musisz obawiać się sięgnąć po klasyczny strój kąpielowy, który ma już wyścigowy krój. Stroje kąpielowe są nie tylko wygodniejsze, ale także bardziej przystępne cenowo. Oferuje je na przykład Speedo. Jeśli chodzi o lepsze wyścigowe stroje kąpielowe, wybór jest podobny do strojów kąpielowych dla dorosłych.
 

Na co zwrócić uwagę podczas przymierzania i zakładania wyścigowego stroju kąpielowego?

Zakładanie wyścigowego stroju kąpielowego to nie lada wyzwanie. Wymaga czasu i, co najważniejsze, cierpliwości. Istnieje jednak kilka sztuczek. Pierwszym krokiem jest wywinięcie końców kostiumu z silikonową opaską. Najlepiej jest zakładać strój kąpielowy, gdy skóra jest sucha. Stopniowo naciągaj strój kąpielowy na uda i biodra, a w przypadku damskich strojów kąpielowych na klatkę piersiową. Uważaj na ostre ruchy, długie i ostre paznokcie, pierścionki, aby uniknąć uszkodzeń. Ponieważ zajmuje to trochę czasu, weź to pod uwagę przed wyścigiem. Gdy strój kąpielowy jest odpowiednio ubrany, musi pasować wszędzie na ciele i umożliwiać kucanie. Nie może on być luźny w okolicach ramion, klatki piersiowej, bioder lub na końcu nogawek, aby zapobiec przedostawaniu się wody pod strój kąpielowy.
 
 

Jak dbać o strój kąpielowy, aby służył jak najdłużej?

Konserwacja powinna być taka sama jak w przypadku klasycznych strojów kąpielowych, tak prosta, jak to tylko możliwe. Po użyciu należy jak najszybciej wypłukać strój kąpielowy w czystej wodzie, używać wyłącznie proszku do prania delikatnych tkanin lub najlepiej nie używać go wcale, nie używać płynu do zmiękczania tkanin i suszyć najlepiej z dala od źródła ciepła. Jednak i te najlepsze stroje kąpielowe wystarczą na około 12 do 15 wyścigów, po których materiał może nie spełniać wszystkich właściwości. Najlepsi zawodnicy mają nawet nowy strój kąpielowy na każdy ważny wyścig.
 

Na koniec kilka wskazówek:

 
- wszyscy jesteśmy różni i potrzebujemy różnych strojów kąpielowych, więc nie bój się przymierzyć więcej niż jeden, zanim znajdziesz ten właściwy.
 
- strój kąpielowy nie uczyni cię mistrzem świata, musisz ciężko pracować
 
- a jeśli wybierasz strój kąpielowy po raz pierwszy lub nie masz pewności, który jest odpowiedni, lepiej przyjdź do sklepu i przymierz go, wiemy, jak Ci pomóc.


Może Ci się również przydać