Jak wybrać zatyczki do uszu do pływania?

Jeśli woda w uszach podczas pływania czy innego kontaktu z wodą sprawia ci problem, zapraszamy do lektury naszego artykułu na temat tego jak wybrać zatyczki do uszu. Przyjrzymy się bliżej różnym ich rodzajom.
 
Może to niewielka rzecz, ale dla wielu pływaków zatyczki do uszu są ważnym akcesorium. Zebraliśmy wszystkie ważne informacje w jednym miejscu. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie zatyczki do uszu.

Do czego służą zatyczki do uszu dla pływaków?

Zatyczki do uszu do pływania zapobiegają przedostawaniu się wody do ucha i przewodu słuchowego. Zapobiegają zapaleniu wewnętrznego przewodu słuchowego i innym uszkodzeniom, które mogą wystąpić w uchu w połączeniu z wodą. Profesjonalnie nazywa się to "uchem pływaka". Dlatego każdy, kto ma tego rodzaju problemy lub po prostu nie lubi uczucia „zatkanego ucha” i wody w uszach, powinien używać zatyczek do pływania. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie dla swojego ucha, uniknąć infekcji lub bólu i zapobiec przedostawaniu się wody do uszu.
 

Jakie są rodzaje zatyczek do uszu do pływania?

Zatyczki z kołnierzem mają stożkowy kształt i kilka kołnierzy, które stanowią barierę dla wody i są przeznaczone do wprowadzenia do kanału słuchowego. Zatyczki z kołnierzem są najlepiej sprzedającymi się zatyczkami do uszu, są wielokrotnego użytku i dlatego są dobrym punktem wyjścia dla początkujących pływaków. Im więcej kołnierzy, tym lepsze uszczelnienie. Polecamy zatyczki Speedo BioFUSE, które mają najwięcej kołnierzy. Przy dobrej pielęgnacji wytrzymają wiele przepłyniętych kilometrów, wystarczy umyć je w domu letnią wodą i pozostawić do wyschnięcia.
 
Ergonomiczne zatyczki do uszu mają kształt dopasowany do ucha i przylegają płasko do ucha zewnętrznego. Para ergonomicznych zatyczek do uszu jest dostarczana w kształtach odpowiednich dla prawego i lewego ucha.
 
 
Formowalny silikonowy uszczelniacz to najlepszy wybór dla osób, którym przeszkadzają zatyczki wsuwane do kanału słuchowego. Silikonowy uszczelniacz formuje się w kulkę i "uszczelnia" gniazdo ucha. Wadą formowanych zatyczek silikonowych jest to, że nadają się tylko do kilku użyć. Nie można ich myć, przez co gromadzą kurz, woskowinę i inne zanieczyszczenia. Zatyczki silikonowe nakłada się przed zanurzeniem w wodzie. W zimniejszej wodzie silikon może nieco stwardnieć i trudniej go później uformować. Uszczelniacz silikonowy twardnieje z czasem i traci swoje działanie. Po kilku użyciach trzeba kupić nowe, ale mimo to zapewniają one świetne efekty uszczelniające.
 

Jak prawidłowo używać zatyczek?

Przede wszystkim należy podkreślić, że zatyczki do uszu nie nadają się do nurkowania. Używając ich podczas nurkowania do głębokości około jednego lub dwóch metrów pod powierzchnią i snorkelingu nie musisz się o nic martwić. Chodzi o to, aby odpowiednio wyrównać ciśnienie w uszach, a jeśli to uniemożliwisz, ryzykujesz poważniejsze problemy. Tak samo jest na przykład w samolocie, gdzie ważnym jest prawidłowe zrównoważenie ciśnienia w uszach. Nie używaj siły podczas ich zakładania, ze względu na indywidualny kształt uszu będą one pasować każdemu trochę inaczej.

Jakie zatyczki do uszu polecamy dzieciom?

 
Dzieci uwielbiają zabawę w wodzie, dopóki woda nie dostanie się do ich uszu. Wysokiej jakości zatyczki do wody dla dzieci pomagają zapobiec nieprzyjemnemu zatykaniu i bólom uszu. W rzeczywistości zatyczki do uszu dla dzieci różnią się od modeli dla dorosłych jedynie rozmiarem. Uwzględniają one wszystkie cechy strukturalne małego i wąskiego kanału słuchowego i doskonale chronią dziecko przed infekcjami ucha, które mogą wystąpić po przebywaniu w basenie. Zdecydowanie zalecamy rozważenie formowalnych silikonowych zatyczek do uszu dla dzieci, ale wymagają one pomocy osoby dorosłej przy wkładaniu i wyjmowaniu. W przypadku dzieci zdecydowanie zalecamy używanie zatyczek do pływania wraz z dziecięcym czepkiem pływackim. Nie tylko zmniejszy to ryzyko zgubienia zatyczek, ale także zwiększy ich skuteczność.
 

Wskazówka na zakończenie:

 
Wraz z zatyczkami do pływania zalecamy stosowanie czepka pływackiego. Czepek zakryje zatyczki do uszu, minimalizując ryzyko ich zgubienia i zwiększając ich ochronę.
 
Uważaj na "suche" bawełniane, piankowe lub woskowe wkładki przeciwhałasowe. Nie są one odpowiednie do stosowania podczas pływania ze względu na to, że wchłaniają wodę i po prostu nie działają. Zatyczki przeciwhałasowe to nie to samo co zatyczki do pływania, są zupełnie innego rodzaju.


Może Ci się również przydać