Pływanie w czasie ciąży

 
Kiedy zachodzimy w ciążę, zmienia się nasze życie, nasze ciało, a nawet styl życia. Znajdujemy się w sytuacji, w której musimy zwolnić tempo i zrelaksować się tak bardzo, jak to tylko możliwe. W czasie ciąży, oprócz zdrowych nawyków żywieniowych, powinniśmy często ćwiczyć, ale kiedy brzuszek zaczyna rosnąć, jest to coraz trudniejsze. Dlatego z własnego doświadczenia polecam pływanie.
 
Pływanie jest jednym z najlepszych ćwiczeń pozwalających zachować sprawność fizyczną w czasie ciąży. Pływanie i ćwiczenia w wodzie pomagają utrzymać dobrą kondycję fizyczną, aktywność, zmniejszają zmęczenie i poprawiają samopoczucie.
Pozytywną stroną pływania jest to, że z racji tego, że w wodzie prawie nic się nie waży, nie obciążamy naszych ciał i stawów tak bardzo, jak w przypadku innych form ćwiczeń. Ponadto w miesiącach letnich pływanie przynosi orzeźwienie, którego ciało kobiety w ciąży bardzo potrzebuje.
 
 
Jeśli przed zajściem w ciążę pływałaś regularnie, nie ma potrzeby, abyś znacząco zmieniała swój rytm w czasie ciąży, o ile lekarz wyrazi na to zgodę. Możesz kontynuować swoją regularną rutynę pływania i cieszyć się każdą sekundą. Z drugiej strony, jeśli przed ciążą nie pływałaś, nie będziesz mogła tak po prostu wskoczyć do wody. Należy zacząć powoli i uważać, aby nie przesadzić, tak jak w przypadku każdego innego ćwiczenia lub sportu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest pływanie w sposób harmonijny, gdzie więcej czasu poświęca się ćwiczeniom relaksującym i oddychaniu. W obu przypadkach zaleca się korzystanie z pomocy trenera, który nauczy Cię prawidłowej techniki oddychania, udzieli rad i zaleci ćwiczenia pływackie odpowiednie dla okresu ciąży. Należy pamiętać o rozgrzewce przed pływaniem oraz o rozciąganiu i relaksacji przez kilka minut po pływaniu.
 
 
Pływanie jest naprawdę świetną formą aktywności, ponieważ równocześnie obciąża duże grupy mięśni rąk i nóg. Ponadto pływanie to świetne ćwiczenie dla układu krążenia, które pozwala na chwilę zapomnieć o wadze ciała i dodatkowych kilogramach, jakie niesie ze sobą ciąża. Pływanie i ćwiczenia w wodzie zwiększają zdolność organizmu do przetwarzania tlenu, poprawiają krążenie oraz zwiększają ogólną siłę i wytrzymałość organizmu.
 
 
Rzeczy, które należy zabrać ze sobą na basen:
- Strój kąpielowy (w pierwszym trymestrze możesz używać zwykłego stroju kąpielowego, ale od drugiego trymestru będziesz prawdopodobnie potrzebować stroju ciążowego). Stroje kąpielowe muszą być wygodne, nawet luźne, aby nie uciskały brzuszka).
- klapki lub kapcie (należy wybrać obuwie, które nie ślizga się na mokrych powierzchniach, aby uniknąć ewentualnego upadku)
- czepek kąpielowy i okulary (niektóre baseny wymagają czepków kąpielowych, inne nie, ja noszę czepek i okulary, aby jak najlepiej chronić włosy i oczy przed chlorem i aby moje włosy nie latały po całym basenie)
- Ręcznik (mogę polecić ręczniki z mikrofibry, ponieważ nie zajmują dużo miejsca i szybko schną, co jest dużą zaletą w porównaniu ze zwykłymi ręcznikami)
- Butelka z wodą (wiem, że to brzmi głupio, że zabierasz wodę na basen, gdzie jesteś w wodzie, ale w czasie ciąży naprawdę ważne jest, aby nawadniać się w każdej minucie. Oczywiście im więcej pływasz, tym bardziej jest Ci to potrzebne).
- Higiena osobista (nie jest to konieczne, ale można zabrać ze sobą szampon i odżywkę specjalnie opracowaną do usuwania chloru).


Może Ci się również przydać