Do czego służy ósemka do pływania?

I oczywiście nie mówimy tutaj o cyfrze „osiem”, ale o ósemce pływackiej inaczej pullbuoy, którą używa się do treningu ramion w kraulu, kiedy to umieszcza się ją między nogami pływaka. Im bliżej środka ciała pływaka znajduje się ósemka, tym łatwiej jest wykonać ćwiczenie. Dowiedz się więcej na temat tej popularnej pomocy pływackiej.

Ósemka pływacka jest jedną z podstawowych pomocy pływackich i wraz z deską do pływania, łapkami i płetwami stanowią niezbędny zestaw każdego pływaka. Te cztery podstawowe pomoce są tymi, z którymi najczęściej spotkasz się podczas treningu.

Co to jest ósemka pływacka?

Jest to sprzęt wykonany z pianki, która jest zakrzywiona i wąska w środkowej części, dzięki czemu można ją wygodnie włożyć między nogi. Krawędzie są rozszerzone, dzięki czemu dobrze się trzyma i nie wyślizguje się. W ten sposób z łatwością blokuje nogi i uniemożliwia pływakowi kopanie nimi. W rezultacie musi wtedy on w pełni skoncentrować się na treningu ramion.
 
 
Ósemka zapewnia również wyporność, pomagając utrzymać ciało w idealnej pozycji poziomej. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, że nogi opadną na dno, ale można w pełni skupić się na pracy ramion.

Dla kogo przeznaczona jest ósemka?

Dla początkujących pływaków. Ósemka podnosi pozycję ciała, pomaga lepiej zachować równowagę i skoncentrować się na pracy ramion. Jednym z ćwiczeń może być "Catch-up" z ósemką, którego używamy, aby wyeliminować brak wyprostu ramion na początku pociągnięcia. Podczas "dociągnięcia" ramiona muszą spotkać się w pozycji wyciągniętej, zmuszając pływaka do dłuższego pozostania w tej pozycji.
 
Dla doświadczonych i wytrenowanych pływaków jednym z najczęstszych ćwiczeń pływackich jest pływanie z łapkami pływackimi i ósemką. Maksymalizuje to intensywność pracy ramion.
 

Wskazówka na zakończenie:

Aby zwiększyć intensywność treningu, używaj ósemki do pływania w połączeniu z łapkami.
Staraj się nie umieszczać jej tylko między udami, ale umieść ją między kostkami. Spróbuj przepłynąć 100 m z ósemką umieszczoną między kostkami. Co na to twój brzuch? :-) 
 
Nie używaj ósemki do pływania tylko podczas pływania kraulem. Spróbuj pływać z ósemką również stylem grzbietowym, klasycznym i jeżeli jesteś dobrze wysportowany, to spróbuj ją wykorzystać w stylu motylkowym.


Może Ci się również przydać