Jak dbać o okulary pływackie

Właśnie przepłynąłeś pierwsze baseny z nowymi okularami i nie możesz przestać zachwycać się, jak pięknie leżą i jak dobrze przez nie widzisz? Jeżeli chcesz, aby tak zostało jak najdłużej, należy okularom poświęcić odpowiednią uwagę. Sprawdź, jak właściwie dbać o swoje okulary pływackie.

 

Co z czasem dzieje się z okularami pływackimi?

Zamglenie - warstwa przeciwmgielna z czasem zanika, a okulary pływackie zaczynają wcześniej czy później zachodzić mgłą.
Rysy - zwłaszcza lustrzane okulary pływackie są bardzo wrażliwe na rysowanie.
Pęknięty pasek silikonowy - częste zdejmowanie i zakładanie może spowodować pęknięcie paska silikonowego, który utrzymuje okulary na głowie.
Pęknięty nosek - częste używanie lub przeciążenie może spowodować pęknięcie centralnej części noska.
Zdeformowanie uszczelki - starzeniem się lub pozostawianiem okularów na kaloryferze lub na słońcu, silikonowe uszczelki mogą się odkształcić.
Przeciekanie - to jest skutkiem deformacji lub stwardnienia uszczelki wokół oczu.
 

Jak długo wytrzymują okulary pływackie?

To częste pytanie, na które odpowiedź nie jest prosta. Zdarzają się przypadki, kiedy okulary wymagają wymiany już po kilku tygodniach, ale zdarzają się również takie, które wytrzymają i pięć lat. Pływasz 2 razy dziennie czy 2 razy w miesiącu? Trwałość okularów pływackich zależy oczywiście od częstotliwości użytkowania, ale także przede wszystkim od prawidłowej pielęgnacji. Przeciętna trwałość wysokiej jakości okularów pływackich wynosi zwykle około dwóch lat.
 

 

Co zrobić, żeby okulary jak najdłużej wytrzymały?

Nie należy dotykać wnętrza okularów. Nie ścierać ich palcami, ręcznikiem ani chusteczką higieniczną. Wewnątrz znajduje się fabryczna warstwa przeciwmgielna, którą można zniszczyć. W takich przypadkach używa się spreju anti-fog, który częściowo przywraca warstwę przeciwmgielną.
 
Nosić je w woreczku lub etui ochronnym, co zapobiegnie przedwczesnemu zarysowaniu. Często etui ochronne nie jest dołączane do okularów pływackich i trzeba je dokupić osobno. Po użyciu okulary najlepiej pozostawić do wyschnięcia, a dopiero potem schować do etui ochronnego.
 
Nie zostawiać okularów na grzejniku ani na słońcu przez długi czas. Elementy silikonowe, takie jak uszczelki i pasek, ulegają deformacji na słońcu i w cieple. Plastikowe elementy okularów żółkną, stają się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i mogą pęknąć.
 
Sprej przeciwmgielny stosować nie tylko do odnowienia warstwy przeciwmgielnej, ale również jako środek do czyszczenia. Po pewnym czasie wewnątrz okularów pojawia się para, którą trzeba zetrzeć. Najlepszym sposobem jest nałożenie anti-fogu na soczewki okularów, pozostawienie go do wyschnięcia i w razie potrzeby delikatne wytarcie miękką szmatką. Jeśli spryskałeś okulary zbyt dużą ilością anti-fogu, odlej jego nadmiar, a resztę pozostaw do wyschnięcia na okularach.
 
Nie zapomnij ich na basenie. :-)
 
 

Czy słona woda przeszkadza okularom pływackim?

Słona woda nie przeszkadza okularom pływackim, ale ważne jest, aby traktować je z taką samą ostrożnością jak po użyciu w wodzie chlorowanej. Słona woda jest również agresywna, więc po użyciu zalecamy dokładne spłukanie pod bieżącą zimną i czystą wodą, a następnie pozostawienie do naturalnego wyschnięcia. Nie na słońcu lub na grzejniku!
 

Jak poznać, kiedy należy kupić nowe okulary pływackie?

Jak wspomnieliśmy na początku, przeciętna trwałość okularów pływackich wynosi około dwóch lat. Nawet najlepsze okulary pływackie niestety z czasem ulegają zużyciu. Im więcej trenujemy, tym więcej rys pojawia się na okularach i częściej są zamglone. Uszczelnienie już nie jest takie dobre jak kiedyś, gumka uciska tak mocno, że po skończonym treningu tworzą się otarcia wokół oczu. To zależy od każdego pływaka, jak długo czuje się w okularach komfortowo. Niektórzy używają ich, aż do zupełnego zniszczenia, a inni sprawiają sobie radość nowymi okularami kilka razy w roku. Prawdą jest, że pływanie w nowych okularach pływackich jest po prostu przyjemniejsze :-) 
 

Porada na zakończenie:

 
Przed skokiem do wody nie namaczaj okularów, pozostaną dłużej niezamglone. Jeśli okulary będą zamglone, można je spłukać wodą i po treningu zabezpieczyć nową warstwą preparatu anti-fog.


Może Ci się również przydać