Jak wybrać czepek pływacki?

Czepek pływacki to niezawodny towarzysz wszystkich pływaków, niezależnie od stopnia zaawansowania. Już dawno nie obowiązuje zasada, że kto pływa z czepkiem, musi być zawodowym pływakiem. Istnieje wiele rodzajów czepków pływackich, wykonanych z różnych materiałów, w różnych kolorach, wzorach i rozmiarach. Sprawdźmy, dlaczego warto mieć czepek i jak wybrać odpowiedni.

 

Dlaczego warto nosić czepek pływacki?

 
Czepek pływacki ma wiele funkcji. Chroni włosy przed wodą chlorowaną lub morską, która je niszczy i bardzo wysusza. Miłą zaletą jest to, że czepek utrzymuje włosy spięte, dzięki czemu nie plączą się one podczas pływania. Możesz więc swobodnie pływać i nie musisz ciągle odsuwać włosów z oczu. Podczas pływania w chłodniejszej wodzie korzyścią czepka jest także to, że utrzymuje ciepło głowy i uszu. Wreszcie, czepek zmniejsza opór wody, co jest korzystne przede wszystkim dla zawodowych pływaków.
 

Jak wybrać czepek pływacki?

 
Czepek pływacki można wybrać przede wszystkim na podstawie materiału, kształtu i rozmiaru. Najważniejsze żebyś wybrał ten odpowiedni - żeby był dobrze dopasowany i żebyś czuł się w nim komfortowo.
 

Wybieramy czepek pływacki według rozmiaru

 
Każda „pływacka głowa” zasługuje na odpowiedni rozmiar czepka pływackiego. Standardowo dostępne są tylko dwie wielkości, ale my lubimy mieć coś więcej.
 
Dla dzieci odpowiednie są specjalne czepki pływackie, zwane Junior Cap, które są mniejsze niż te dla dorosłych.
 
Standardowa wielkość czepków, najczęściej używana przez dorosłych, to Classic Cap.
 
Dla długich włosów idealne są czepki pływackie, zwane Longhair Cap, które mają więcej miejsca na włosy w porównaniu ze standardowymi czepkami dla dorosłych.
 
Dla większych głów idealne są Extra Big Cap lub nawet Rasta Cap.
 
 

Wybieramy czepek pływacki według materiału

 
Najczęściej spotykane są czepki silikonowe - bardzo popularne ze względu na cenę oraz możliwość wyboru kolorów i wzorów. Silikon jest hipoalergiczny, nieprzepuszczalny, elastyczny i ma stosunkowo długą żywotność. Czepki silikonowe są trochę sztywne i trudniejsze do założenia, są jednak najczęściej używane.
 
Czepki neoprenowe są najlepsze na okres zimowy - zostały zaprojektowane specjalnie do pływania w zimnej wodzie. Są ulubione wśród miłośników zimowego pływania, hartujących się pływaków, żądnych wiosny pływaków czy triathlonistów. Czepki neoprenowe mają zwykle 2 mm grubości i dzięki gąbczastemu materiałowi, który nasiąka i zatrzymuje wodę, zapewniają doskonałą ochronę termiczną. Woda nagrzewa się w kontakcie z ciepłem ciała, a ponieważ praktycznie nie wypływa z gąbczastej masy, tworzy wokół głowy izolującą warstwę z ciepłej wody.
 
 
Najbardziej komfortoweczepki materiałowe, które nie ciągną za włosy – zrobione są z rozciągliwej, syntetycznej tkaniny, która zachowuje swoją barwę i jest elastyczna. Na brzegu czepka zwykle jest wszyta guma, aby czapek z lepiej trzymał się na głowie. Zaletą tego rodzaju czepka jest to, że nie ciągnie za włosy, łatwiej się go zakłada i lepiej dopasowuje się do kształtu głowy. Wadą jest to, że przepuszcza wodę i dłużej schnie. Jego funkcja polega więc wyłącznie na tym, że trzyma włosy spięte, aby nie przeszkadzały podczas pływania.
 
Najtańsze są czepki lateksowe - lateks jest elastyczny i dopasowuje się. Czepki lateksowe są znacznie cieńsze niż czepki silikonowe. Zaletą jest to, że lepiej dopasowują się do kształtu głowy, są bardziej elastyczne i mniej sztywne. Czepki lateksowe nie przepuszczają wody, a po użyciu wystarczy je tylko wytrzeć. Należą do tych najtańszych. Minusem jest krótka żywotność, ciągnięcie za włosy i materiał, który nie każdemu przypadnie do gustu.
 
Czepki kąpielowe kombinowane - warto zwrócić uwagę np. na połączenie spandexu i silikonu. Czepek wykonany ze spandexu jest kompromisem między czepkiem z tkaniny a silikonowym. Od wewnątrz znajduje się przyjemny materiał tekstylny, który nie ciągnie włosów, a na zewnątrz wodoodporna warstwa silikonowa. Ta kombinacja materiałów jest droższa niż standardowe materiały, ale za to bardziej komfortowa. Czepek jest łatwy do założenia, ale bardzo ważne jest, aby był naprawdę dopasowany, w przeciwnym razie może ślizgać się na głowie.
 

Porada na zakończenie:

Należy pamiętać, że na basenach często wymagany jest czepek pływacki i bez niego wstęp nie jest dozwolony. Lepiej więc mieć go przy sobie. 
 
Jeśli czepek jest zbyt duży, zalecamy go podwinąć wokół czoła i uszu.
 
Czepki kąpielowe mogą być używane również w słonej wodzie, ale zalecamy, aby po użyciu umyć je pod bieżącą wodą.


Może Ci się również przydać