Jak wybrać piankę do pływania?

Gdy woda na zewnątrz staje się coraz zimniejsza, musisz być odpowiednio wyposażony. Oprócz silnej woli, będziesz potrzebował neoprenowy sprzęt, a w szczególności piankę, która pomoże Ci czerpać radość z pływania. Przyjrzyjmy się wspólnie kilku wskazówkom, jak wybrać tę właściwą.

O czym należy pomyśleć podczas przymierzania pianki?

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość marek i rodzajów pianek, więc ważne jest, aby znaleźć tę właściwą. Kombinezon powinien pasować jak druga skóra, w związku z tym należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Podczas przymierzania, powinieneś być w stanie zapiąć piankę i przykucnąć w niej bez żadnych problemów. Rękawy powinny kończyć się tuż nad nadgarstkami, a nogawki tuż nad kostkami (ale może się to różnić w zależności od wzrostu).
 
Jednocześnie nie powinna nigdzie wystawać i tworzyć fałd z nadmiaru materiału. Zdarza się to najczęściej w okolicy krocza i pod pachami, więc należy zwrócić większą uwagę na te obszary. Wreszcie, nie może nigdzie uciskać ani wrzynać się. Zbyt luźny i duży kombinezon przepuści więcej wody na powierzchnię ciała, która może cyrkulować, a tym samym chłodzić. Zbyt mała pianka będzie z kolei krępować ruchy i nie pozwoli na prawidłowe krążenie krwi w kończynach, prowadząc do obniżenia wytrzymałości i utraty siły (głównie w ramionach).
 

Jakie pianki neoprenowe są dostępne na rynku? 

Neopreny, podobnie jak stroje kąpielowe, różnią się od siebie funkcją. Oznacza to, że należy szukać pianki zgodnie z jej przeznaczeniem. Grubość pianki określa grubość izolacji. Im grubsza pianka, tym większe możliwości izolacyjne i większe poczucie ciepła w zimnej wodzie. Jeśli więc szukasz pianki do pływania zimą, możesz śmiało sięgnąć po piankę o większej grubości. Z kolei instruktorzy lub pływacy dystansowi latem wybierają cieńsze pianki.
 
Kolejnym kryterium powinna być funkcja pianki. Na rynku dostępne są specjalne pianki do triathlonu z wbudowaną wkładką kolarską, pianki do wyczynowego pływania dystansowego lub pływania zimą/latem.
 
Różnią się one również długością rękawów i nogawek. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na to, czy pianka jest przeznaczona dla pań, panów czy dzieci. Produkcją pianek neoprenowych zajmują się firmy 2XU, Tyr lub Aqua Sphere.
 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pianki?

Lepsze pianki są często podzielone na strefy, dzięki czemu lepiej unoszą się w wodzie. Są również bardziej przystosowane do ruchu, więc znajdziesz obszary cieńszego neoprenu zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalny zakres ruchu podczas pływania. Wokół tułowia znajduje się materiał, który odpowiada za maksymalizację wyporności, co pozwala cieszyć się poprawą pozycji pływackiej przy jednoczesnym zmniejszeniu oporu. Właśnie taki jest kombinezon Pursuit V3 lub topowy kombinezon wyścigowy Phantom 2.0.
 
Jak wspomniano na początku, musisz szukać pianki, która dokładnie pasuje do Ciebie i Twoich potrzeb. Ale jeśli nadal nie jesteś pewien, możesz obejrzeć nasz film lub zapytać naszych doradców w każdym z naszych oddziałów.


Może Ci się również przydać