Jaki jest cel stosowania oporowych strojów kąpielowych?

Jak sama nazwa wskazuje, oporowe stroje kąpielowe zwiększają opór wody, czyniąc trening trudniejszym i bardziej intensywnym. Dowiedz się, do czego służy oporowy strój kąpielowy i jak możesz go wykorzystać podczas treningu.

Do czego służy oporowy strój kąpielowy?

Drag Shorts, czyli oporowy strój kąpielowy, to nie tylko specjalny strój, ale co ważniejsze, pomocnik w pływaniu, którego nie widać, dlatego zbyt często się go na basenach nie zauważa. Został stworzony z myślą o zaawansowanych pływakach, którzy chcą, aby ich treningi były cięższe oraz tych, którzy chcą zwiększyć swoją sprawność fizyczną. 
 

Z czego wykonane są oporowe stroje kąpielowe?

Są one wykonane z tkaniny mesh lub specjalnej siatki i zakłada się je zawsze na zwykły strój kąpielowy. Są unisex, więc mogą je nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Siatkowy materiał stroju kąpielowego jest dwuwarstwowy i bardzo luźny, więc woda zostaje uwięziona między dwiema warstwami, utrudniając pływakowi poruszanie się. Co więcej, w miarę jak strój staje się większy, zwiększa swoją powierzchnię, naruszając tym samym hydrodynamiczny kształt ciała. W związku z tym pływak musi pokonywać większy opór wody, a tym samym wkładać więcej siły w pływanie.
 

Wskazówka na zakończenie

Trening oporowy to najlepszy sposób na budowanie siły, wytrzymałości i mocy w pływaniu. Porównując z treningiem na sucho polegającym na ciągnięciu taśm gumowych, pływanie w strojach oporowych jest bardziej naturalne.
 
Wciąż za mało? Aby zmaksymalizować opór w wodzie, oprócz oporowych strojów kąpielowych można dołożyć wiosełka i ósemkę do pływania.
 
Nie jest to tak zabawne, na jakie wygląda, a opór jest dość znaczny, więc pływacy, którzy nie opanowali odpowiedniej techniki, mogą sobie zaszkodzić, używając pomocy oporowych.


Może Ci się również przydać