7 zasad bezpiecznego hartowania

Zaczynamy! Na zewnątrz robi się zimno, a to oznacza jedno. Nadszedł sezon hartowania! Lubisz pływać na świeżym powietrzu i chciałbyś zacząć się hartować? Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Hartowanie się jest zdrowe, ale trzeba wiedzieć, jak to robić właściwie - tak, aby nie zrobić sobie krzywdy. Zastanawiasz się od czego zacząć? Mamy dla Ciebie kilka dobrych wskazówek.

Hartowanie

Przede wszystkim należy podkreślić, że hartowanie jest dobre zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Coraz więcej pływaków preferuje pływanie na wodach otwartych nie tylko latem, ale także jesienią i zimą. Czy chciałbyś do nich dołączyć?

Hartowanie pomaga zapobiegać przeziębieniom, wysokiemu ciśnieniu krwi i alergiom. Dzięki niemu stajesz się również bardziej odporny psychicznie na stres i inne zaburzenia. Hartowanie jest odpowiednie dla każdego, jedynie dzieci i osoby starsze powinny hartować się w sposób umiarkowany. Optymalnym sposobem na zdrowe życie jest rozpoczęcie hartowania w dzieciństwie i praktykowanie go przez całe życie. Należy zacząć stopniowo, najlepiej codziennie lub przynajmniej regularnie. Po trzech tygodniach pojawią się pierwsze pozytywne efekty, więc nie poddawaj się i wytrwaj.

Otužilci ve voděPamiętaj, że jeśli przerwiesz proces hartowania, stracisz wytrzymałość po kilku tygodniach, a jeśli przestaniesz na dłuższy czas, będziesz musiał zacząć praktycznie od początku. Możesz zacząć od stopniowego obmywania się, na przykład mokrym ręcznikiem lub myjką przez 3-5 minut. Gdy już przyzwyczaisz się do obmywania, możesz przejść do polewania się wodą lub brania prysznica przez około 2 minuty. Stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania.

 

Jeśli Twój prysznic posiada regulację temperatury wody, możesz ją regulować i stopniowo obniżać temperaturę. Zacznij od stóp przesuwając się w górę, pomijając na razie głowę. Kolejnym etapem jest pływanie w zimnej wodzie, tutaj czas kąpieli zależy od temperatury wody, temperatury powietrza i poziomu wytrzymałości. Ważne jest, aby poruszać się w wodzie, a nie leżeć w wannie z zimną wodą. Bez ruchu ciało łatwo się wychłodzi, a efekt będzie odwrotny i niebezpieczny dla zdrowia.

 

Jakich zasad należy przestrzegać?
 

- Krok za krokiem - Najlepiej rozpocząć hartowanie pod koniec lata. Jeśli zaczynasz zimą, zalecamy rozpoczęcie pod prysznicem, a po pewnym czasie wyjście na zamarznięty staw.

- Regularność - Najlepiej jest brać zimny prysznic rano lub przed pójściem spać każdego dnia. Gdy regularność zostanie przerwana przez chorobę lub urlop, po dłuższej przerwie należy zacząć od początku.

- Względy wiekowe - Hartowanie się jest postrzegane jako zdrowe, ale należy przyjąć odpowiedzialne podejście i mieć na uwadze swój wiek.

- Bezpieczeństwo - Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i granicach.

- Zdrowie - Rozpocznij hartowanie tylko wtedy, gdy czujesz się zdrowy i całkowicie komfortowo.

- Długodystansowa praktyka - Hartowanie to aktywność długodystansowa - zdecydowanie nie jest to sprawa na jeden tydzień.

- Odpowiedzialne podejście - Jeśli zdecydujesz się na hartowanie, musisz szanować siebie i pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Porady dla miłośników hartowania

Podczas pływania na świeżym powietrzu w różnych warunkach pogodowych, upewnij się, że chronisz głowę dobrej jakości czapką neoprenową. Na otwarte wody dobra jest również boja pływacka, która może służyć nie tylko jako sygnalizator, ale można w niej także umieścić rzeczy osobiste i przytrzymać się jej w przypadku jakiegokolwiek osłabienia w wodzie. Ważna jest również dobra widoczność, do której potrzebujesz okularów pływackich, najlepiej do triathlonu, które pozwolą Ci widzieć doskonale we wszystkich kierunkach.

Jeśli poważnie myślisz o pływaniu w różnych warunkach pogodowych, będziesz potrzebować innych rzeczy, aby uprzyjemnić sobie czas spędzony poza wodą. Wybierz parkę do pływanialub szlafrok, aby się nie przeziębić. Ręcznik, aby szybko wyschnąći.  nie krępuj się nosić butów do wody lub klapek, aby nie moczyć butów. I ostatnie ważne ostrzeżenie: nigdy nie wchodź pod gorący prysznic po pływaniu w zimnej wodzie, ponieważ grozi to niewydolnością krążenia. Jeśli nie jesteś pewien swojego stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem.Może Ci się również przydać