Jak wybrać fajkę do pływania?

Fajka do pływania coraz częściej pojawia się na basenach, ponieważ staje się bardzo popularnym narzędziem wspomagającym pływanie i trening. Jednak nadal istnieje kilka pytań, które warto wyjaśnić przed zakupem.

 

 

Jaka jest różnica między fajką do pływania a fajką do nurkowania?

Na początek ważne jest, aby wyjaśnić, jaka jest różnica między fajką do pływania a fajką do nurkowania. Fajka pływacka lub czołowa, spoczywa na czole i jest utrzymywana z przodu głowy za pomocą specjalnego paska. Fajka do nurkowania biegnie wzdłuż boku głowy i jest przymocowana do silikonowego paska maski. Czołowa rurka pływacka umożliwia szybkie i łatwe pływanie bez wibracji a dzięki swemu centralnemu położeniu można ją bez problemu utrzymać w ustach i na czole. Pływanie z fajką do nurkowania jest trudne, fajka nie pozostaje na swoim miejscu i wibruje podczas pływania. Nawet dla bardziej doświadczonych pływaków nawroty z fajką do nurkowania są niemożliwe.
 

 

Dlaczego warto pływać z fajką?

Zarówno początkujący, jak i wyczynowi pływacy odniosą korzyści z używania fajki. Pływanie z fajką pozwala trzymać głowę nisko przez cały czas pływania. Pozwala ona bardziej skoncentrować się na wykonywaniu techniki pociągnięcia, kiedy nie trzeba koncentrować się na obracaniu ciała podczas oddychania lub obracaniu i podnoszeniu głowy w jakikolwiek sposób.
 
Koncentracja na prawidłowym wykonaniu pociągnięcia bez dodatkowych ruchów związanych z tradycyjnym oddychaniem na boki może poprawić czucie wody.
 
Fajki do pływania pomagają w utrzymaniu prostej pozycji ciała. Wielu pływaków ma tendencję do unoszenia głowy podczas wdechu bardziej niż jest to konieczne co zaburza płynność całego ruchu. Fajka do pływania zmusza do trzymania głowy nisko i prosto, co przyczynia się do lepszej pozycji poziomej.
 
Pomaga ona również regularnie kopać. Często podczas klasycznego wdechu regularność pracy nóg jest przerywana. Fajka do pływania pozwala na pełną koncentrację na tym aby kopnięcia były regularne.
 
Fajka do pływania może być również używana do treningu hipoksycznego (pływanie z ograniczonym dopływem tlenu), treningu aerobowego i zwiększania pojemności płuc.
 

 

Fajki do pływania z jednokierunkowym zaworem czy bez?

Lepszej jakości fajki są wyposażone w zawór jednokierunkowy, który zapobiega przedostawaniu się dużych ilości wody do je wnętrza i ułatwia jej wydmuchiwanie, jeśli woda dostanie się do rurki. Zawór ten znajduje się zazwyczaj w dolnej części fajki. Pływanie z fajkami z zaworem jednokierunkowym jest bardziej wygodne. Jedną z najlepiej sprzedających się fajek z zaworem, którą zdecydowanie polecamy, jest Finis Snorkel.
 
Fajki do pływania bez zaworu są popularne głównie ze względu na cenę. Gdy woda wpływa do rurki bez zaworu, znacznie trudniej jest ją z niej usunąć. Bez odpowiedniej praktyki pływania z fajką bez zaworu, w rurce zawsze pozostaje woda, a pływanie jest bardzo trudne dla początkujących.
 

Fajki do nurkowania dobieramy zgodnie z ich przeznaczeniem

Początkujący zdecydowanie powinien sięgnąć po fajkę z zaworem jednokierunkowym i szerszą rurką. Potrzebuje on odpowiedniego dopływu powietrza, aby nie musiał martwić się o technikę oddychania i mógł w pełni skupić się na prawidłowej technice pływania. Ciało nie musi wchodzić w rotację z powodu oddechów, a pływak skupia się na pracy ramion i nóg. Dla początkujących polecamy fajkę Finis Snorkel oraz tańszą fajkę Mad Wave Pro.
 
Dla dzieci istnieją specjalnie zaprojektowane dziecięce fajki. Są krótsze i lżejsze niż tradycyjne fajki dla dorosłych. Ułatwia to dzieciom pływanie i wydmuchiwanie nagromadzonej wody. Są też oczywiście lepiej dopasowane do kształtu twarzy dziecka i lepiej przylegają.
 
Zawodowi pływacy mogą wybrać dowolną fajkę, ale dla urozmaicenia polecamy fajki z dodatkami do treningu hipoksycznego. Przedłużenia są odpowiednie dla zaawansowanych pływaków, którzy chcą wzmocnić swoje płuca i pływać z ograniczoną ilością tlenu. Przy mniejszej ilości powietrza pływak zwiększa pojemność płuc i zdolność mięśni do pracy nawet przy niższym natlenieniu. Niektórzy producenci dostarczają fajki w opakowaniach z przystawkami.
 
Triathloniści i entuzjaści pływania na wodach otwartych lub morskich również używają fajki na zewnątrz, aby trenować i poprawiać swoją technikę. Często używają przystawek do fajki, takich jak łamacze fal, które zapobiegają przedostawaniu się wody do rurki podczas fal. Do pływania na świeżym powietrzu zalecane są fajki z dłuższą lub zakrzywioną rurką.
 
 

Wskazówka na zakończenie:

Dla lepszej koncentracji i skupienia podczas pływania warto nauczyć się nawrotów z fajką. Potrzeba trochę praktyki, aby wstrzymać oddech przed wykonaniem salta, a następnie wydychać mocniej do fajki po wykonaniu salta, wypychając wodę, która wpłynęła do rurki podczas salta.


Może Ci się również przydać