Jak wybrać okulary do pływania

Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie okulary do pływania? W naszym artykule dowiesz się, jak postępować podczas wyboru oraz jakie są możliwości wyboru okularów pływackich. Istnieje wiele rodzajów okularów, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji, więc nie jest łatwy. Jednak z naszych doświadczeń wybierzemy i opiszemy najpopularniejsze modele okularów, z którymi mamy najlepsze doświadczenia.

 

Wybieramy okulary do pływania według koloru 

Kolor soczewek okularów do pływania jest tym, na co zwracamy uwagę jako pierwsze. Nie chodzi tylko o wygląd, ale także o funkcjonalność, ponieważ niektóre mają działanie rozjaśniające w wodzie, a inne tłumią światło, dlatego każdy kolor jest odpowiedni do czegoś innego.
 
1. Do pływania w basenach wewnętrznych najlepsze będą przezroczyste i jaśniejsze soczewki. Ich zaletą jest to, że zapewniają jasny widok bez zniekształceń kolorów i dlatego są odpowiednie do basenów, gdzie jest słabe oświetlenie. Przezroczystymi soczewkami nie można niczego zepsuć, ponieważ po prostu są uniwersalne.
 
2. Do pływania na zewnątrz w basenie lub na otwartych wodach albo morzu odpowiednie są ciemniejsze okulary. Najlepiej dymne, lustrzane lub polaryzacyjne, które tłumią światło słoneczne i nie obciążają oczu.
 
3. Do pływania na zewnątrz i wewnątrz? Oczywiście, można użyć ciemniejszych okularów do pływania w pomieszczeniach i jasnych na zewnątrz, ale to wiąże się z pewnymi kompromisami. Przy porannym pływaniu w przydymionych okularach, gdzie jest słabe oświetlenie basenu lub podczas pływania w ostrym słońcu w jasnych okularach, pływanie może stać się nieprzyjemne. Dlatego warto mieć okulary do użycia w obu przypadkach. 
 
 

Wybieramy okulary pływackie zgodnie z ich przeznaczeniem.

W przypadku rekreacyjnego pływania najważniejsze są wygoda i dobra widoczność. Jeśli nie wiesz, jakie okulary wybrać, należy wybrać większe okulary, które lepiej dopasują się do twarzy. Przykłady okularów rekreacyjnych, które wypróbowaliśmy i polecamy, to m.in. unisexowe Aquasphere Kaiman i popularne wśród pływaczek Speedo Flexiseal. Oczywiście wybór zależy od osobistych preferencji, ale oba modele są najpopularniejsze w swoich kategoriach i możemy je polecić.
 
Okulary pływackie na zawody często są mniejsze i mają niski profil, aby stawiały jak najmniejszy opór w wodzie. Okulary pływackie wyścigowe mają małe uszczelki lub w ogóle ich nie mają i trzeba się do tego przyzwyczaić. Do czołówki okularów pływackich dla zawodników należą m.in. Arena Cobra Ultra Swipe, Speedo Fastskin Pure Focus Mirror oraz Speedo Fastskin Hyper Elite Mirroror. Ich popularność świadczy o ich jakości.
 
Triathloniści potrzebują szerokiego pola widzenia, aby widzieć, co dzieje się wokół nich. Okulary triathlonowe są zwykle szerokie, z szerokim polem widzenia. Jednocześnie muszą być wytrzymałe z dobrym uszczelnieniem, aby wytrzymać ewentualne zderzenie z innym zawodnikiem. Ze względu na zawody na otwartych wodach, często mają kolorowe, lustrzane lub polaryzacyjne szkła. Podczas triathlonu bardzo dobrze sprawdziły się Aquasphere Kayenne. 
 
Z dioptriami pływanie staje się o wiele lepsze, a możliwość jasnego widzenia pod wodą z okularami korekcyjnymi zmienia życie wielu ludziom, którzy mają problemy z widzeniem bez okularów lub soczewek kontaktowych. Niestety możliwości okularów korekcyjnych są ograniczone i wybór jest mniejszy, ale cieszymy się, że taka opcja istnieje.
 

 

Okulary pływackie dobieramy w zależności od wieku i płci.

Większość okularów pływackich jest uniseks, czyli są odpowiednie zarówno dla pływaków, jak i pływaczek.
 
Kobiety mają mniejszą twarz, a klasyczne uniseksowe okulary czasami nie pasują do ich twarzy. Damskie okulary pływackie mają więc mniejsze okulary, aby lepiej pasowały do kobiecych oczodołów. Noski są również mniejsze, aby lepiej przylegały. Częściej niż uniseksowe okulary damskie mają podwójną taśmę, aby lepiej trzymały się na kucyku. Wreszcie, okulary te mają delikatny kobiecy design.
 
Okulary pływackie dla dzieci dzielimy na dwie wiekowe kategorie: 2–6 lat i 6–14 lat. Te dla najmniejszych są dopasowane do małych dziecięcych twarzy, aby nie uciskały i nie wlewała się do nich woda, a jednocześnie są wykonane z wytrzymałych materiałów, aby wytrzymały zabawę w wodzie. Bardzo popularne są okulary pływackie Swimaholic Danube, które obejmują dużą część twarzy i dobrze trzymają.
 
 

Porada na koniec

Okulary pływackie prędzej czy później zaparują. Zależy to od wielu czynników, takich jak temperatura wody, pot, temperatura zewnętrzna i inne, ale i tak polecamy przeczytać artykuł o właściwej pielęgnacji okularów pływackich, aby jak najdłużej wytrzymały.
 
Jeśli okulary pływackie nie pasują, spróbuj poruszać noskiem (środkowa część między oczami) i wymień go na mniejszy/większy, jeśli okulary to umożliwiają. Poprawne ustawienie taśmy ma również wpływ na właściwe przyleganie okularów pływackich. Nie zaczepiaj taśmy od razu za uszami, ale przesuń ją wyżej w kierunku czubka głowy.
 
W ofercie mamy ponad 300 rodzajów okularów pływackich we wszystkich kolorach, rodzajach i przeznaczeniach, w której każdy na pewno coś dla siebie znajdzie.


Może Ci się również przydać